RaySearchs kommersiella partner är företag som utvecklar och säljer dosplaneringssystem till sjukhus och kliniker som behandlar cancer med strålterapi. RaySearchs lösningar integreras i partners system som partnerna sedan säljer och distribuerar till sjukhus och kliniker världen över. RaySearch har hittills tecknat samarbetsavtal med Philips, Nucletron, IBA Dosimetry, Varian Medical Systems och Accuray.
Philips – Världsledande med bredd
Philips var RaySearchs första kommersiella partner. Det första avtalet som parterna ingick 2000 gällde försäljning av IMRT-produkten p-RayOptimizer som lanserades 2001 med tilläggsprodukterna p-RayBiology och p-RayMachine som lanserades 2004. Produkter integreras i Philips dosplaneringssystem Pinnacle. Exklusiviteten på dessa produkter upphörde under 2004, men det gemensamma utvecklingsarbetet har sedan dess fördjupats för framtagande av funktionalitet över ett bredare applikationsområde och i juni 2008 utvidgades avtalet med p-RayArc som är en produkt för planering av VMAT-behandlingar. p-RayArc introducerades på marknaden i april 2009.
Nucletron – Starkt erbjudande inom strålterapi
RaySearch tecknade ett licensavtal inom IMRT med Nucletron i januari 2004. Det ursprungliga avtalet omfattade sex produkter som integreras i Nucletrons produkt för dosplanering, Oncentra™. 2005 lanserades den första produkten n-RayOptimizer och 2006 lanserades n-RayMachine/DSS och n-RayMachine/Angle. 2009 utökades avtalet med produkterna n-RayArc för dosplanering av VMAT-behandlingar och n-RayAnatomy/MBS för modellbaserad segmentering. Båda produkterna lanserades i september samma år. Utöver de lanserade produkterna finns även avtal om n-RayBiology/Eval, n-RayBiology/Opt och n-RayBiology/Fraction, som är tre produkter för biologisk utvärdering och optimering av IMRT.
I november 2006 ingicks ett annat långsiktigt utvecklings- och licensavtal gällande dosplanering av strålbehandling med protoner vid cancer. Behandling med protonstrålning har potentiellt ännu bättre kliniska egenskaper än intensitetsmodulerad strålterapi, IMRT, med fotonstrålning. I framtiden kommer detta att vara en viktig strålbehandlingsteknik och behoven av avancerade mjukvarulösningar är starkt växande. Det nya systemet som byggs av RaySearch kommer att integreras i Nucletrons dosplaneringssystem Oncentra™.
IBA Dosimetry – Ledare inom dosimetri
I februari 2006 tecknades ett långsiktigt utvecklings- och licensavtal med IBA Dosimetry rörande tre produkter inom kvalitetssäkring av IMRT. Utöver dessa tre utökades avtalet 2008 med en fjärde produkt, i-RayTracker. Kvalitetssäkring av IMRT är en arbetsintensiv process med mycket manuellt arbete. Inom ramarna för samarbetet utvecklar RaySearch avancerad mjukvara för automatiserade kvalitetssäkringsprodukter vilket möjliggör en betydligt effektivare kvalitetssäkringsprocess. Avtalet innebär en viktig expansion av RaySearchs verksamhetsområde och de första produkterna från samarbetet, i-RayDose och i-RayMonitor som säljs under varumärket COMPASS, lanserades i december 2007.
Varian Medical Systems - Marknadsledare inom cancerbehandling
I maj 2007 tecknades ett långsiktigt strategiskt licensavtal med Varian inom vilket RaySearch utvecklar avancerad mjukvara för dosplanering vid strålbehandling av cancer för integration i Varians dosplaneringssystem Eclipse™. Licensavtalet innefattar utveckling av ett antal komponenter som radiobiologisk utvärdering och radiobiologisk optimering av dosplaner för strålterapi med fotoner/elektroner, intensitetsmodulerad strålterapi (IMRT) och protonterapi, men även optimering av konventionell tredimensionell konform strålterapi (3D-CRT). De tre produkterna för radiobiologisk utvärdering, radiobiologisk optimering och optimering av konventionella 3D-CRT-planer, lanserades i juni 2009. I april 2010 utökades samarbetet och ytterligare en produkt lades till.
Accuray - Innovativ snabbväxare
RaySearch tecknade i augusti 2007 ett licensavtal med Accuray. Avtalet omfattar utveckling av en svit av produkter, som underlättar överföringen av en behandlingsplaner mellan ett TomoTherapysystem och en konventionell linjäraccelerator (linac). Möjligheten att överföra behandlingsplaner mellan TomoTherapy strålbehandlingsapparater och konventionella linacs leder till en förbättrad balans av arbetsbelastningen på kliniker med olika typer av acceleratorer. Detta innebär ett bättre utnyttjande av acceleratorerna och större kapacitet för att behandla patienter. Den första produkten från samarbetet, t-RayAutoplan, introducerades på marknaden i april 2009 och marknadsförs av Accuray under varumärket SharePlan™.